farbenie ruličiek

1. Čo potrebujeme?

Farbu na textil Dúha, starý už nepoužívaný plech na pečenie, rukavice, 2 litrovú prázdnu Pet fľašu, niekoľko hárkov baliaceho papiera a samozrejme ruličky.

2. Do pet fľaše nasypeme také množstvo farby v prášku, akú sýtosť farby si predstavujeme. Na odtieň svetlého prútia som použila polovicu sáčka, čiže 2 zarovnané KL farby. Zalejeme teplou vodou priamo z vodovodu. Uzatvoríme a dobre pretrasieme, necháme postáť asi 5 minút a znovu pretrasieme.

3. Navlečieme si rukavice a asi tretinu obsahu fľaše nalejeme na plech. Vedľa si prestrieme hárok baliaceho papiera. Vezmeme časť ruličiek a namočíme ich do farby. Dobre ich tam vyváľame, aby sa zafarbili po celej ploche a neostali nezafarbené konce (ja som kúpala ruličky 20 sekúnd).

4. Ruličky vyberieme a necháme dobre odkvapkať.

5. A preložíme na hárok baliaceho papiera.

6. Upozorňujem na to, že rôzny materiál, z ktorého sú ruličky urobené, rôzne absorbuje farbu a rôzne potom aj vyzerá. Ruličky na obrázku sú máčané v rovnakej farbe, ale tmavé sú rolované zo zlatých stránok (bielej časti), tie svetlé sú staré zbierky.

Ruličky na papieri prenesieme na miesto, kde ich chceme sušiť a tam ich aj rozložíme po papieri, aby boli v menšej vrstve a ľahšie preschli. Farbím vždy väčšie množstvo ruličiek naraz, potom to u nás v obývačke vyzerá aj takto (odfotená len jedna strana, za chrbtom to vyzeralo rovnako), farbila som naraz 7 500 kusov.

Poznámka: Farbila som všetko ruličky z papiera veľkosti A4, takže na máčanie vo farbe mi ako nádoba stačil ten starý plech na pečenie. Keď robím ruličky z novín väčších rozmerov, používam ako nádobu podmisku pod truhlík na kvety, ktorý vysteliem potravinovou fóliou. Ak nemáte k dispozícii starý plech na pečenie, dá sa použiť aj nový, ktorý vystelieme viacerými vrstvami potravinovej fólie, ktorú omotáme okolo plechu v dostatočne hrubej vrstve, keď nechceme, aby nám farba prenikla až na povrch plechu.

                   Pre lepší odhad, koľko farby je treba na farbenie uvádzam, že na zafarbenie 7 500 ks ruličiek som minula 2 a pol sáčika Dúhy. Záleží to ale od toho ako sýty odtieň pri farbení chceme dosiahnuť.