háčkovaná guľôčka

použila som napríklad namiesto brmbolcov na detskej pletenej čiapočke, ukončenej (zošitej) na tri rohy, na každom rožku guľôčka o priemere cca 2 cm.

guľôčka v postupe je väčšia, priemer 4 cm.

Vo fotopostupe použitá vlna camila, háčik č.2 (s bielou rukoväťou), malé množstvo umelého vlákna na vyplnenie.

Postup:

Urobíme základné uško a 4 retiazkové očká:

retiazkové očká spojíme pevným očkom do kruhu

uháčkujeme 1 retiazkové očko (vždy na začiatku riadka náhrada za prvý krátky stĺpik), a do stredu kruhu zo 4 retiazkových očiek vháčkujeme 8 krátkych stĺpikov

riadok ukončíme tak, že háčik vpichneme do retiazkového očka, ktoré sme uháčkovali na začiatku riadka, ako náhradu za prvý stĺpik a pevným očkom spojíme koniec so začiatkom riadku.

v ďalšom riadku opäť začneme 1 retiazkovým očkom, a pokračujeme tak, že každý druhý krátky stĺpik predchádzajúceho riadka rozháčkujeme na dva (dva krátke stpiky do jedného, jeden krátky stĺpik - opakujeme), po ukončení riadka máme v kruhu 12 krátkych stĺpikov

v ďalšom riadku 1 retiazkové očko, každý druhý krátky stĺpik rozháčkujeme na dva (tak ako v predchádzajúcom riadku), na konci máme 18 krátkych stĺpikov (KS)

ďalší riadok rovnako ako predchádzajúci, na konci máme 27 KS

posledný riadok rozširovania rovnako ako predchádzajúci, na jeho konci máme 41 KS.

Ďalších 5 riadkov háčkujeme rovnako. Do každého KS predchádzajúceho riadka uháčkujeme 1 KS, čiže iba jednoducho obháčkovávame dookola krátkymi stĺpikmi. nezabúdame každý riadok začačať 1 retiazkovým očkom a ukončiť pevným očkom.

vznikne nám pekná "mištička "

Teraz začneme pleteninu zužovať. Ďalší riadok začneme retiazkovým očkom, dva krátke stĺpiky  zháčkujeme do jedného, jeden krátky stĺpik,ďalšie dva KS zháčkovať do jedného .. pokračujeme do konca riadka.

Rovnako zháčkovávame v ďalších riadkoch, pletenina sa nám uzatvára:

pred úplným uzavretím pleteniny (zháčkovaní všetkých stĺpikov) nezabudneme guľôčku vypchať kúskom umelého vlákna, alebo vatou, alebo zvyškami vlny a pod.

Aj všetky zužujúce riadky sa začínajú retiazkovým očkom a končia pevným očkom.

A máme hotovo.

Prajem krásne tvorenie.