zakladanie lepeného dna

Lepené dno (nevypletané) sa dá použiť na podnosy, rôzne škatule a dózy štvorcových, obdĺžnikových aj okrúhlych, či oválnych tvarov. Tiež ich používajú začínajúce pletiarky z papiera, kým sa nenaučia dná vypletať. 

Pripravíme si dva kusy kartónu v tvare aký chceme na kôš použiť. Vystrihneme dva rovnaké diely. Ak chceme robiť podnos, či kôš s ozdobným dnom, resp. vrchnák s ozdobným stredom, dva rovnaké kusy kartónu olepíme najprv servítkom, alebo ozdobným papierom. Ja používam najčastejšie servítkovú techniku. Takže kartóny z jednej strany natriem duvilaxom a priložím naň servítku (najradšej hrubšiu, ktorá vyzerá ako z textilu, lebo pekne vykryje nerovnosti a fľaky).

Servítku vyhladím suchým širokým štetcom, založím a prilepím okraje na vnútornej strane každého kartóna. Servítkovaním vznikne na každom kartóne vonkajšia strana (ozdobná s nalepeným servítkom) a vnútorná (so založeným okrajom. Vnútornými stranami sa kartóny zlepia, ale najskôr medzi ne vložíme ruličky a založíme si tak osnovu, ktorú potom budeme opletať. 

Kartón položím vnútornou stranou nahor, ruličky po jednej namáčam do neriedeného duvilaxu a v pravidelných rozostupoch ukladám naň.

Založenú osnovu prikryjeme druhým kusom kartónu a dobre zaťažíme. 

Najlepšie na noc. Lepidlo vyschne a osnova pevne drží.