Babičkine buchty

Suroviny: 750 - 1000 g múky (hladkú a polohrubú pol na pol), kocka droždia, 1 KL cukru, 500 - 700 ml teplého mlieka, 1 vajce, asi 150 - 200 ml oleja, štipka soli, na plnku mak, lekvár, popr. tvaroh, 1 vanilku, rum, alebo esencia.

                (Tie väčšie množstvá surovín uvádzam pre tých, ktorí pečú viac ako jeden plech buchiet a koláčov, mne vyšlo 1 a 1/2 plecha)

Postup: Zohrejeme mlieko, do nádoby dáme kocku droždia, 1 KL cukru a zalejeme mliekom, rozmiešame a necháme kvások vykysnúť.

Do väčšej misy dáme múku, štipku soli a premiešame.

Pridáme vajíčko, kvások, olej a vymiesime vláčne cesto, ktoré sa odlepuje zo stien misy.

Vrch cesta zľahka posypeme múkou, aby sa na ňom nevytvorila stvrduná kôrka, alebo aby sa pri kysnutí neprilepilo cesto o utierku.

Misu prikryjeme čistou utierkou a necháme asi 45 minút na teplom mieste kysnúť.

Kým cesto kysne, pripravíme si plnku, ja som robila makové a lekvárové buchty, takže som si zomlela mak, pridala doň 1 a 1/2 dcl slivkového lekváru, 1 vanilkový cukor a pár kvapiek rumovej esencie, , a pripravila som si pohár marhuľového džemu.

Po vykysnutí cesto približne zdvojnásobí svoj objem.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, trochu premiesime a vyvaľkáme na hrúbku asi 1/2 cm.

Pohárom, ktorého okraj " namáčame" do múky povykrajujeme kolieska, naložíme na ne plnku

cesto zavinieme do batôžka

Do plechu na pečenie nalejeme olej (asi 1 dcl), vymastíme plochu a jednu jeho stranu podložíme utierkou, aby plech stál šikmo a olej bol stečený na druhej

strane.

 

Buchty ukladáme na plech tak, že najprv cesto zo všetkých strán vymáčame v olej a buchtu uložíme do vyvýšenej časti plechu.

Tým, že sme cesto namočili do oleja nám zabezpečí, že sa buchty po opretí jedna o druhú neprilepia a po upečení sa dajú ľahko od seba oddeľovať.

Keď uložíme plný plech buchiet, potrieme ich na povrchu olejom, pierko si pritom namáčame do oleja na plechu.

Necháme ešte asi 15 minút pokysnúť a vložíme do vopred vyhriatej rúry. Pri teplote 200 st. pečieme asi 20 minút, kým na povrchu pekne nezružovejú. Po vybratí buchiet z rúry potrieme ich čistou studenou vodou a posypeme práškovým cukrom.

Dobrú chuť!