"českobudějovické bludné kameny"

 

Suroviny: 1 hrnček polohrubej múky, 1 hrnček cukru kryštál, 1 hrnček mletého maku, 1/2 hrnčeka oleja, 4 veľké nastrúhané jablká, 1 prášok do pečiva, 1 biely jogurt, 200 ml mlieka, 1 vanilkový cukor

Postup: všetky suroviny zmiešame, mlieka pridáme len toľko, aby nám nevzniklo príliš riedke cesto. Plech vystelieme papierom na pečenie a lyžicou tvarujeme z cesta malé bochníčky. Asi na 180 °C upečieme. Upečené môžeme posypať práškovým cukrom, ale nebránila by som sa ani škoricovému cukru, nakoľko v ceste sú jablká a mak, možno by cesto vylepšila 1-2 PL medu, poprípade hrozienka, či zavárané višne, alebo iné kandizované ovocie. K raňajkám by som si koláčik - kamienok :) rozhodne natrela hustým slivkovým lekvárom. Fantázii sa medze nekladú.

PS: ak ste si z názvu a prvého pohľadu vydedukovali, že toto sú placky tvrdé ako kameň a necháte v nich zuby, musím vás vyviesť z omylu. Posúšiky sú prekvapivo mäkučké (veď sú tam jabĺčka) a ostali mäkké aj do druhého dňa.

A prečo ten názov? V Budějoviciach na námestí je vraj jeden kameň, ktorý sa od ostatných líši farbou aj  tvarom. Je tam už veľmi dávno. Vraj kto naň stúpi, ten zablúdi. Na tom mieste, kde je položený, vraj bývalo popravisko. Takže odtiaľ "bludné kameny". Napriek tým negatívnym veciam, čo sa stále okolo názvu koláčov pohybujú, sú tie posúšiky chutné až tak, že môj muž, čo kuchyňu vidí tak z rýchlika, zatúžil naučiť sa ich piecť. :))