cestovinový mišmaš

Šalát je trochu náročný na suroviny, ale u nás je mimoriadne obľúbený, funguje ako hlavné jedlo a málokedy je k nemu potrebný aj ten dressing.

Suroviny: cestoviny, rajčiny, paprika, cibuľa, mrkva, ľadový šalát, hrášok, kukurica, oravská slanina, šunka, tvrdý syr, sezamové semienko, hrsť vlašských orechov, bazalka, čierne korenie, soľ,olivový olej,    na dressing: kyslá smotana, soľ, pretlačený cesnak, provensálske korenie

Postup: cestoviny uvaríme ( v hrnci rozovrieme vodu, nasypeme cestoviny, necháme zovrieť tak, až budú chcieť kypieť z hrnca, potom úplne vypneme plameň, na kuchynských stopkách si nastavíme 12 minút, po zaznení signálu scedíme, opláchneme studenou vodou, odkvapkáme a nasypeme do väčšej nádoby, polejeme olivovým olejom a premiešame), k cestovinám pridáme nakrájané paradajky, papriku na rezančeky, cibuľu na kocky, mrkvu nahrubo nastrúhame, ľadový šalát nakrájame na hrubšie, prisypeme sterilizovanú kukuricu a hrášok (ja používam mrazený, ktorý si uvarím súbežne s cestovinami). Na panvicu dáme na kocky, alebo menšie pásiky nakrájanú oravskú slaninu (200g), pomaly opražíme, keď je pustený dostatok masti, pridáme na pásiky nakrájanú šunku (asi tak 100 g). Popražíme, hotové lyžicou vyberieme rovno do šalátu. Na masti, ktorá ostala v panvici opražíme 1 PL sezamových semienok a hrsť nasekaných orechov. Popražené do ružova vylejeme aj s masťou do šalátu. Pridáme soľ a koreniny. Všetko premiešame. Nakoniec primiešame nahrubo nastrúhaný tvrdý syr. Ak sa nám žiada, pridáme si olivový olej.

Dressing: do kyslej smotany vmiešame provensálske korenie a prelisovaný cesnak.