holandské hniezda s hráškovou omáčkou

 

Suroviny: 500 g mletého mäsa (najlepšie zmes hovädzieho a bravčového), 4 - 6 varených vajíčok, 2 kusy staršieho pečiva (rožok, žemľa), 1 cibuľa, 2 surové vajíčka, mleté čierne korenie, štipka tymiánu, soľ, 3 dcl vývaru, alebo bujónová kocka rozpustená vo vode,  na omáčku 2 PL oleja, 200 g zeleného hrášku,  500 ml smotany na varenie, 2 dcl mlieka, 1 kopcovitá PL lyžica hladkej múky,  cukor, ocot, soľ, na prílohu zemiaky, soľ, trochu masla

Postup: Nelúpané zemiaky dobre umyjeme a aj so šupkou dáme do vody variť.  4 - 6 vajec uvaríme natvrdo,  pečivo namočíme do vody, alebo mlieka. Po nasiaknutí vyžmýkame a dáme do misy, pridáme mleté mäso, 2 celé surové vajíčka, nadrobno nakrájanú cibuľu, korenie, tymián, soľ a spracujeme jednotnú mäsovú zmes. Varené vajíčka olúpeme, a každé obalíme do vrstvy mäsovej zmesi. Takto naplené mäsové knedle uložíme do ohňovzdornej misy, alebo pekáča, ak nám mäsová zmes zvýší a vajíčka sa nám už minuli, urobíme mäsové guľky z čistej zmesi. Knedle podlejeme vývarom, alebo bujónom rozpusteným v 3 dcl horúcej vody a dáme do predohriatej rúry piecť - na 180 - 200 °C na 45 minút.

Do vyššej panvice, alebo woku, či plytkého hrnčeka dáme 2 PL oleja a 200 g zeleného hrášku na ňom pár minút zľahka opražíme, podlejeme 500 ml smotany na varenie a prevaríme, až je hrášok mäkký, v 2 dcl mlieka rozmiešame 1 PL hladkej múky a cez sitko za stáleho miešania vylejeme do vriacej smotany, pridáme soľ a 1 PL kryštálového cukru. Po zovretí a miernom zhustnutí odstavíme a necháme trochu vychladnúť. Až do teplého či vlažného pridávame podľa chuti ocot, aby sa nám omáčka nezrazila.

Ak sa medzitým zemiaky uvarili, vodu z nich zlejeme, olúpeme ich a nakrájame na štvrtiny. Osolíme a polejeme rozpusteným maslom (alebo 1 PL masla vhodíme medzi horúce zemiaky a opatrne premiešame)

Holandske mäsové hniezda s vareným vajíčkom sa medzitým upiekli, na vrchu sa vytvorila hnedá kôrka a výpeková šťava úžasne vonia.

Na tanier dáme varené zemiaky, prilejeme hráškovú omáčku a do nej položíme rozkrojenú mäsové hniezdo.

Dobrú chuť!