kapustnica

Táto kapustnica sa jedávala na Štedrý deň až po polnoci,po návrate z polnočnej omše, teda po skončení pôstu, pretože je v nej veľa dobrého mäsa. (varím ju až na Štedrý deň, preto foto dodám až potom)

Suroviny na mnou najčastiejšie používanú variantu: 500 g bravčového pliecka, kúsok údeného mäsa, alebo údených rebierok, 1 pár klobásy (aká vám najviac chutí, od klasickej obchodovej vianočnej, cez hydinové obmeny až po domáce ťažko údené komínové poklady), 1 kg kvasenej kapusty, hrsť sušených dubákov, 5 ks sušených sliviek, 1 väčšia cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, soľ, mletá červená paprika, mleté čierne korenie.

(iná kombinácia mäsa, tiež veľmi dobrá - 250 g bravčového pleca, 250 g hovädzieho mäsa, 150 g údeného mäsa)

Postup: Sušené hríby namočíme do vody. Údené mäso vopred uvaríme, ak varíme rebierka, po uvarení do mäkka, až sa mäso oddeľuje od kosti vyberieme z vody, mäso oberieme a nakrájame na kúsky. Do vody z údeného mäsa dáme variť kapustu, klobásu a sušené slivky. Kým sa kapusta varí, nakrájame cibuľu na jemno a na lyžici masti, alebo oleja opražíme. Pridáme na kocky nakrájané mäso a opečieme, až kým sa nestratí farba krvi, pridáme soľ, mletú červenú papriku, mleté čierne korenie a prelisovaný cesnak. Chvíľu popražíme, podlejeme asi 2 dlc vody, pridáme umyté hríby a prikryté dusíme do mäkka. Po tom, čo sa uvarila kapusta, vyberieme z nej klobásu, nakrájame na kolieska a vrátime ju spolu s nakrájaným údeným mäsom do hrnca. Nakoniec pridáme do mäkka udusené mäso a premiešame.

Úžasne vonia a úžasne chutí. Dobrú chuť.