Rexove žemle - vďačné pohostenie pre návštevy, či silvestrovské oslavy ...

Suroviny: (asi na 45 kusov), 500 g hladkej múky, 500 g polohrubej múky, 1 KL soli, 1 biely jogurt, alebo kyslá smotana, 7 dcl mlieka, 1 KL kryštálového cukru, kocka droždia, 1 dcl oleja (môže byť aj olivový) 1 prášok do pečiva, 1 žĺtok a trochu mlieka na potretie, na posyp strúhaný syr, sezam, ľan, rasca ... čo je komu libo.

Postup: do misy vsypeme múku, soľ a prášok do pečiva a premiešame. Mlieko zohrejeme a zalejeme ním kocku droždia s 1 KL kryštálového cukru. Droždie rozmiešame a necháme kvások pokysnúť. Vlejeme do múky, pridáme jogurt alebo smotanu, olej a vypracujeme hladké mäkké cesto. Ak je zohriateho mlieka málo a múky v mise veľa, pridáme si podľa potreby teplú vodu. Cesto prikryjeme čistou utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.  Plech vystelieme papierom na pečenie a posypeme štipkou soli. Cesto vyklopíme na tabľu, resp. podložku, vyvaľkáme asi na 1 cm hrúbky, povykrajujeme pohárikom kolieska, ktoré ešte rukami zmiesime a vytvarujeme do guľôčky (bochníčka).

Poukladáme na pripravený plech. Žĺtok s troškou mlieka rozhabarkujeme v šálke a potierame bochníčky pred pečením. Povrch posypeme syrom, rascou, sezamom .. Pečieme na 200 °C asi 35 - 40 minút (podľa rúry). Pre zlepšenie chuti a zachovanie mäkkosti žemličiek môžeme hneď po vybratí z rúry potrieť vodou, v ktorej sme rozpustili soľ. Na 1/2 dcl vody asi 1/4 KL soli. Kto má rád viac slané, môže prisoliť viac.

Po vychladnutí žemličky rozkrojíme a plníme podľa chuti, na obrázku je rybičková pomázanka, paradajka a strúhaný syr.