Mls alebo Mls na lyžice

 

Suroviny: 4 balíčky BeBe keksov ( ale mne sa osvedčili viac Marína keksy, hoci ich na prykrytie plechu štyrmi vrstvami potrebujem 9 balíčkov), 1,5 litra mlieka, 2 vanilkové pudingy, 2 čokoládové pudingy, 100 g tmavej čokolády, 100 g bielej čokolády, 6 PL cukru, 4 PL Gustinu (škrobu), 1 celé maslo, 1 višňový alebo ríbezľový džem, rum (ja používam radšej rumovú príchuť, moji muži nemajú radi alkohol v zákuskoch), 2 šľahačky (môžu byť aj práškové), 1 stužovač, 2 kyslé smotany, na posyp kakao a škorica

Postup: Najprv si uvaríme pudingy, každý v 0.75 l mleka, s 3 PL cukru a 2 PL Gustinu, keď ho horúci odstavíme z plameňa, do vanilkového pudingu zamiešame bielu čokoládu, do čokoládového tmavú, premiešame, kým sa nerozpustí. Pudingy občas premiešame, aby sa nám neutvorila kôra. Do vychladnutých pudingov pridáme po polovičke masla a vyšľaháme na krém. Hlbší plech na pečenie vyložíme 2 a pol balíčkom Marína keksov (alebo BeBe keksami), na ne natrieme biely krém. Višňový, alebo ríbezľový džem zmiešame s 5-6 kvapkami rumovej esencie a premiešame. Marína keks po jednom natierame džemom a ukladáme ich natretou stranou na biely krém. Povrch keksov ešte potrieme džemom a prikryjeme ďalšou vrstvou nenatretých keksov. Na povrch rozotrieme čokoládový krém a naň poslednú vrstvu nenatretých keksov. (niekomu by sa mohlo zdať, že tých keksov je priveľa, ale nakoľko je dosť krému, príliš nemastného, skôr pudingového, je potrebné vyvážiť to "cestom") Ušľaháme šľahačky so stužovačom, keď sú dostatočne tuhé, tak ešte zašľaháme kyslé smotany. Šľahačky rozotrieme na povrch a posypeme kakaom zmiešaným so škoricou, v pomere 1 KL kaka 1/2 KL škorice.

Je mňamo. Synáčisko si ho obľúbil hneď po prvom zoznámení s chuťou.

Najzábavnejší na príprave Mlsu je moment, keď sa vyšľahávajú pudingy s maslom. Gustin spôsobí, že sa krém začne správať podobne ako hmota Flubber z filmu - taká živá zelená plastelína. Krém, najmä ten čokoládový sa vyštverá po metličkách až na mixér. Keď som krém šľahala prvý raz, tak som si stále opakovala, že volať o pomoc začnem, až keď sa tá hmota vyberie po mixéri, hore po mojej ruke až na hlavu :))