orechová ruža

 
Suroviny: 500 g hladkej múky, 150 g masla (alebo oleja), 20 g droždia, asi 0,60 l mlieka, kryštálový cukor, vanilkový cukor, 1 vajce,  soľ,  na náplň orechy, práškový cukor, vanilkový cukor 
Postup: maslo rozpustíme, pripravíme si kvások (droždie a 2KL kryštálového cukru zalejeme teplým mliekom a necháme nakysnúť. Medzitým do misy dáme múku, štipku soli, 1/2 KL citrónovej kôry, 1 vajce, všetky suché suroviny premiešame a nakoniec prilejeme nakysnutý kvások a polovicu rozpusteného masla a vajce. Zmiesime a necháme asi hodinu prikryté kysnúť. Zatiaľ si formu na pečenie vymastíme rozpusteným maslom. Vykysnuté cesto vyklopíme na podložku, rozdelíme na 4 časti, ktoré vyvaľkáme na hrúbku 1/2 cm, okrúhly tvar o priemere pripravenej formy. Vložíme prevé koleso kysnutého cesta, potrieme ho rozpusteným maslom, posypeme orechovou plnkou, uložíme ďalšé koleso, rovnako ho natrieme a posypeme, končíme štvrtým kolesom, ktoré už na vrchu nesypeme plnkou. Do stredu formy položíme pohár a smerom od neho ku kraju rozkrojíme cesto na štyri rovnaké časti (prekrojíme koleso zvisle a potom priečne), každú zo štyroch častí potom ešte na dve (ak chceme mať kusy koláča menšie, prekrojíme každú osminu ešte na polovicu, dostaneme tak 16 častí). Predstavte si, že máte pred sebou kvet, ktorý má párny počet lupeňov, 8 alebo 16. Vždy dva lupene otočíme proti sebe. (vrchnú časť cesta vonkajšieho obvodu kolesa preložíte na dno, jednoducho ten lupeň zvrtnete v polovici) . Vrch koláča potrieme maslom a v rúre upečieme doružova. Upečené potrieme maslom, alebo cukrovou vodou. 
Recept mi posunula moja duša spriaznená - Marika. Odvtedy ho robím takmer každý týždeň. Vyskúšala som aj makovú verziu, je to mňamo. Zje sa behom pol hodiny.