oblížprst (penové rezy)


Suroviny: piškóta - 5 vajec, 8 PL kryštálového cukru, 2 PL studenej vody, 2 PL oleja, 5 PL polohrubej múky, 1/2 prášku do pečiva, štipka soli, 1 KL kakaa

              krém - 5 žĺtkov, 1/2 l mlieka, 4 PL hladkej múky, 10 dkg práškového cukru, 250 g masla, 5 dkg mletých orechov

              sneh - 5 bielkov, 20 dkg kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor

              mleté orechy, alebo strúhaná čokoláda na posypanie

Postup: oddelíme žĺtky od bielkov, bielky vyšľaháme so štipkou soli na tuhý sneh, v inej nádobe žĺtky, cukor, vodu šľaháme do peny, pridáme olej a vyšľaháme do hladkej peny. Pridáme 5 PL polohrubej múky, prášok do pečiva a kakao. Nakoniec opatrnie primiešame sneh z bielkov. Vylejeme na hlbší vymastený a múkou vysypaný plech na pečenie a na 150 °C upečieme. Piškótu po upečení ponecháme na plechu.  

Z mlieka, žĺtkov a hladkej múky uvaríme hustú kašu. Necháme ju vychladnúť. Občas premiešame, aby sa na nej neutvorila kôra. Po vychladnutí do kaše zašľaháme 250 g masla a 10 dkg práškového cukru. Nakoniec ručne vmiešame 5 dkg mletých orechov. Hotový krém natrieme na vychladnutú piškótu.

Bielky z 5 tich vajec dáme do plechovej, alebo nerezovej nádoby a nad parou spolu s 20 dkg kryštálového cukru a jedným vanilkovým cukrom vyšľaháme do tuhého snehu, ktorý hneď rozotrieme na krém.

Hotový zákusok posypeme zvyšnými mletými orechami, alebo strúhanou čokoládou.