koláč z kyslej kapusty

 

750 g kyslej (kvasenej) kapusty, 150 ml oleja, 150 ml mlieka, 1 vajce, 1 kypriaci prášok do pečiva, soľ, a toľko polohrubej múky, aby nám vzniklo redšie cesto, konzistencie ako blato (o niečo redšie ako cesto na langoše a o niečo hustejšie ako piškóta). Kto nemá rád kapustu vo väčších rezancoch, môže si ju pred pridaním do koláča nakrájať na jemnejšie. Na potretie potom 1 veľká kopcovitá polievková lyžica ramy, alebo masla, 5-6- strúčikov cesnaku.

Postup: do misy dáme kapustu, olej, mlieko, vajce, prášok do pečiva, soľ, pridávame múku, kým nám nevznikne cesto požadovanej hustoty. Plech si vylejeme olejom a kapustovú zmes naň rozcapkáme. Pečieme na 180 - 200 °C (podľa toho ako pečie rúra, mne poslabšie, takže ja na 200). Koláč pečieme doružova. Najprv zružovejú okraje, potom trošku aj povrch. Pozor na to,a by sa vám okraje neupiekli do ružova a stred ostal surový. Kým sa koláč pečie, pripravíme si omastok - dohrnčeka dáme rozpustiť ramu, alebo maslo, pridáme 5-6 pretlačený strúčikov cesnaku a rozmiešame. Keď koláč vyberieme z rúry, ešte za horúca ho potrieme cesnakovým omastkom. Tá vôňa vám nedá pokoja. :) Trochu vychladnuté krájame. Výborný je aj na ďalší deň, ohriaty v mikrovlnke.

Mám vyskúšanú aj verziu placiek, namiesto celého plechu, pretože nejako som musela docieliť, aby bolo tých doružova upečených chrumkavých okrajov čo najviac a cesto vyliate na plech ich má len po obvode :) Osvedčilo sa. Cesto rukami nabrať a na plechu uťapkať do placky, následne normálne upiecť aj potrieť omastkom.

Tak pečeniu zdar a dobrú chuť!