pečená kačica s lokšami

Suroviny: 1 očistená a vypitvaná kačica, soľ, 100 % jablková šťava, biele suché víno, na lokše zemiaky, hladkú múua, soľ, kačaćiu masť, príloha kvasená kapusta, resp. zelenina podľa vlastnej chuti

 Kačicu umyjeme, dobre osolíme (aj zvnútra), uložíme na pekáč, podlejeme 1dcl jablkovej šťavy a 1dcl bieleho vína, prikryjeme druhým pekáčom, alebo alobalom a dáme do rúry vyhriatej na 220 °C asi na 1 hodinu, potom vrchný pekáč, alebo alobal odložíme, kačku obrátime a pečieme asi 15 minút, potom kačicu znovu obrátime a pečemie do zlatova približne ďalších 15 minút.

Lokše: zemiaky olúpeme, nakrájame na kocky a v mierne osolenej vode uvaríme celkom domäkka. Potom ich pretlačíme cez lis a necháme na doske vychladnúť. (Zemiaky sa dajú použiť aj z predchádzajúceho dňa, upravené ako zem. pyré, alebo nekorenené varené zemiaky, ktoré prelisujeme)

Do vychladnutých zemiakov pridáme 1/4 KL soli a  primiesime toľko hladkej  múky, aby nám vzniklo hladké cesto konzistencie ako na linecké koláčiky, alebo medovníky. Zmiesené cesto si vygúľame do valca, ktorý nakrájame na 1.5 cm kúsky. Tie potom rozvaľkáme na placku o hrúbke 1 mm a na suchej panvici pečieme z oboch strán.

Hotové lokše ešte horúce potrieme rozpustenou kačacou masťou. (Ak máme deficit takéhoto chutného omastku, dá sa nahradiť - 2 kopcovité PL Ramy, 1 dcl oleja, 1 KL soli rozpustíme a pierkom natierame horúce lokše.) Prvú lokšu natrieme na oboch stranách, na druhej trochu viac, každú ďalšiu už iba na hornej (spodná suchá sa omastí od tej hornej predchádzajúcej), tým budeme mať lokše menej premastené a náš žlčník bude trochu oklamaný čušať. :))

Ja k lokšiam milujem kvasenú kapustu, bielu, alebo červenú, ale ak má niekto radšej zeleninu, či zeleninové šaláty, chuťovým bunkám sa protirečiť neoplatí.