gaspacho ( studená paradajková polievka)

 

Suroviny: 120 g celozrnného chleba, ale dá sa použiť aj ľubovoľné celozrnné, alebo tmavé pečivo, 10 stredne veľkých paradajok, 100 ml  olivového oleja, soľ, 1 zarovnanú PL čerstvej nasekanej, alebo sušenej bazalky, 1 - 2 strúčiky cesnaku, nadrobno nasekaná cibuľa na ozdobenie.

Je dobré, keď použité paradajky sú z chladničky dobre  vychladené, alebo hotové gaspacho odpočíva v chladničke do úplného vychladnutia. Polievka je potom príma osviežujúca.

Postup: Chlieb, alebo pečivo nakrájame na menšie kocky a dáme do vyššej nádoby. Zalejeme olivovým olejom a necháme postáť. Zatiaľ si olúpeme paradajky, vykrojíme prípadné tvrdšie časti v okolí kostrnky a nakrájame ich na kúsky,  cesnak olúpeme a prelisujeme ku chlebu.

Chlieb s olejom a pretlačeným cesnakom rozmixujeme ponorným mixérom na mierne nevzhľadnú kašu :).

pridáme paradajky, soľ a bazalku. Zmixujeme na krém.

Hotovú polievku na tanieri dozdobíme nakrájanou cibuľou, ale trebárs aj feniklom. Podávame s opečenými chlebovými kockami, alebo hriankou, ale mne chutí aj samotná, v prípade že je nablízku pekáreň, čerstvo upečené chrumkavé cereálne kaiserky sú k polievke siedme nebo. :)

 

Receptov na gaspacho existuje asi toľko, koľko rodín v taliansku ho pripravuje. Vo viacerých receptoch sa okrem paradajok vmixovávajú aj surové olúpané šalátové uhorky. Ale niekto trebárs nemá rád cesnak, iný uhorky. Každý nech si ingrediencie upraví podľa svojej vlastnej chuti a vôle.

Dobrú chuť!