sladká omáčka, horúca a netradičná

(najmä pre tých, ktorým sa už na ovocných knedliach prejedli orechy a mak, alebo ich z nejakého zdravotného dôvodu nemôžu)

Suroviny:

3 PL slivkového lekváru, 1 perník (mal by byť perník na strúhanie, ale to sa už v našich obchodoch zohnať nedá, tak postačil normálny, plnený slivkovým lekvárom, máčaný v čokoláde), 2 dcl vody, 1 vanilkový cukor (alebo vanilkový lusk), 2-3 kvapky rumovej esencie (alebo 1/2 dcl rumu), na hrot noža korenia do perníčkov, 3-4 kocky čokolády, môže byť pol hrste sekaných orechov a hrozienok

Postup:

Perník nastrúhame , do menšej nádoby dáme slivkový lekvár, vodu, vanilku, rumovú esenciu, alebo rum. Ja som použila slivkový lekvár, ktorý si varím doma bez cukru, takže mi postačil aj vanilkový cukor a omáčka nebola príliš sladká. Pridáme korenie a privedieme do varu. Dobre premiešame. Do vriacej masy prisypeme asi 1/2 nastrúhaného perníka . Ak by sme dali celý nastrúhaný perník, omáčka by bola hustiejšia a hodila by sa trebárs na plnenie buchiet, alebo by sme museli pridať ešte vodu. Omáčku necháme prevariť a za stáleho miešania do nej pridáme kúsok čokolády (farba ostane lepšia). Môžeme, ale nemusíme pridať sekané orechy a hrozienka.

Ja som dnes omáčku skombinovala s banánom, posypala zvyšným strúhaným perníkom. Ale táto omáčka sa podáva s ovonými knedlíkmi a guľkami zo zemiakového, či tvarohového cesta. Veľmi mi chutila aj kombinácia - hrudkovitý tvaroh, poliaty touto omáčkou, posypaný hrozienkami.

Doba prípravy asi 10 minút, takže rýchly nedeľný poobedný mls je rýchlo na svete, trebárs po návrate z jesennej prechádzky, keď už aj vietor prefúka, aj nosy a uši dostávajú vonku zabrať. :)

Tak mňam. :)