Tvarohový koláč s broskyňami

Suroviny:

Cesto: 500 g hladkej múky, 100 g polohrubej múky, 1 žĺtok, pol KL strúhanej citrónovej kôry (môže byť aj sušená), 5 dcl mlieka, kocku droždia, 1 KL cukru, 1 dcl oleja

Plnka: 500 g tvarohu, 4 vajcia, 1 vanilkový cukor, 1 smotana na šľahanie, 100 g masla, 6 PL kryštálového cukru, 1 vanilkový puding., marhuľový lekvár, čerstvé, alebo kompótované marhule alebo broskyne

Postup: Mlieko zohrejeme, zalejeme ním kocku droždia s kryšt. cukrom. Kým vykysne kvások, do misy dáme múku, 1 žĺtok, citrónovú kôru. Potom primiesime kvások a olej. Vymiesime vláčne cesto. Prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť.

Cesto rozdelíme na polovicu. Plech na pečenie vymastíme olejom, dáme naň polovicu cesta a rukami ho roztlačíme po celom dne plechu. Popicháme vidličkou a natrieme marhuľovým lekvárom. 

4 žĺtky vyšľaháme s 3 PL kryštálového cukru, pridáme 100 g masla, vanilkový cukor, tvaroh, sneh zo 4 bielkov a nakoniec vyšľahanú šľahačku. Krém vylejeme na cesto a naň pokladieme nakrájané ovocie, ktoré trochu pozatláčame do krému.

Druhú polovicu cesta vyvaľkáme, nakrájame na pásiky a na plechu uložíme do mriežky (alebo vykrajovacím valčekom vykrojíme mriežku z cesta a prenesieme na koláč). Rozpustíme 50 g masla a koláč ním potrieme. Mriežku ešte trochu popicháme vidličkou po povrchu.

Pečieme pri teplote 200 °C do ružova. Po upečení potrieme zvyšným maslom, necháme celkom vyhchladnúť (lebo pri krájaní by plnka vytekala) a pocukrujem práškovým cukrom.

Vynikajúci voňavý koláč! Dobrú chuť.