čokoládová roláda so snehom

Surpviny: - na cesto: 6 vajec, 6 PL kryštálového cukru, 3 PL studenej vody, 3 PL oleja, prášok do pečiva, 6 kopcovitých PL hladkej múky, štipka soli

              - na krém: 5 žĺtkov, 5 PL práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 3 PL holandského kakaa, 2 PL vody, 250 g masla

              - na sneh - 3 bielky, 200 g kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor, 3 PL vody + strúhaná oriešková napolitánka a čokoláda

 

Postup: -cesto: bielky oddelíme od žĺtkov. Bielky vyšľaháme so štipkou soli dotuha. K žĺtkom pridáme kryštálový cukor, vodu a olej a vyšľaháme do peny, potom k nim ručne primiešame múku a 1/2 balíčka prášku do pečiva. Nakoniec pridáme sneh z bielkov a opatrne premiešame. Vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech a upečieme. Necháme vychladnúť.

             - krém: do misy dáme žĺtky, práškový a vanilkový cukor, kakao a vodu. Nad parou (vo vodnom kúpeli) ručne šľaháme do jemnej peny (asi 10 minút). Potom odstavíme a necháme vychladnúť. Do vychladnutého zašľaháme maslo a vyšľaháme na krém.Trochu krému si necháme na potretie rolády zvonku, ostatný natrieme na upečené a vychladnuté piškótové cesto a zvinieme do rolády. Nastrúhame orieškovú napolitáku a rovnomerne ju rozsypeme na kus potravinovej fólie, alebo papier na pečenie. Zvinutú roládu potrieme zvyškom čokoládového krému a vyváľame ju v nastrúhanej napolitánke. Potom roládu nakrájame na kúsky o hrúbke asi 1,5 cm a pokladieme na plech, alebo tácku.

            - sneh: cukor, vanilkový cukor a vodu dáme do nádoby a uvaríme na hustý sirup. bielky dáme do kovovej, alebo sklenenej nádoby a trochu ich rozšľaháme, kým nezbelejú. Potom jednou rukou ďalej šľaháme a druhou prilievami horúci sirup. zmes zredne ako polievka, ale nič sa nedeje, pokračujeme v šľahaní tak dlho, kým sneh neostane pevný a hustý. Hotový naplníme do zdobiaceho vrecúška a na kusy rolády sneh nastriekame.

Hotové rolády posypeme nastrúhanou horkou čokoládou. (Ja som si zabudla horkú čoko  kúpiť, tak som použila bielu, preto zákusok na obrázku pripomína posypanie syrom :)))