Rumba torta

 

Suroviny: 

Na korpus: 6 vajec, 6 PL kryštálového cukru, 2 PL studenej vody, 3 PL oleja, štipka soli, 4 PL polohrubej múky, 2 PL kakaa (holandského), 1/2 pr. do pečiva.

Na plnku: 5 vajec, 200 g práškového cukru, 3 PL holandského kakaa, 250 g masla

Na polevu: 100 ml veľmi silnej zalievanej a po vylúhovaní precedenej kávy, 200 ml rumu 

Na parížsku šľahačku: 750 ml šľahačkovej smotany (použila som trvanlivú v škatuľkách), 200 g čokolády na varenie, 100 g cukru

Na ozdoby: 300 g tmavej čokolády, 1- 2 PL oleja, alebo stuženého tuku Cera

Postup: 

Začneme deň vopred výrobou čokoládových ozdôb a čokoládových povedzme mačacích jazýčkov na lem torty a uvarením parížskej šľahačky. 300g čokolády rozpustíme vo vodnom kúpeli, pridáme olej,a lebo ceru a rozmiešame. Rozpustenú čokoládu nalejeme do mikroténového vrecúška, odstrihneme na ňom rožtek a na papier na pečenie striekame ozdôbky rôzneho tvaru. Na mačacie jazýčky som si urobila z výkresu formu a lyžičkou som nanášala čokoládu v tenkej vrstve. Papier uložíme do chladničky na noc, alebo na dobu potrebnú na dobré stuhnutie čokolády. 

Do hrnca nalejeme 500 ml smotany na šľahanie, do smotany pridáme 100 g kryštálového cukru a na kúsky nalámanú čokoládu na varenie. (nepoužívajte čokolády, kde je natlačené vysoké percento obsahu kakaa, nerozpustí sa v smotane a budete to musieť precediť). Smotanu s cukrom a čokoládou pomaly za stáleho miešania zahrievame, kým sa čokoláda nerozpustí a kým zmes pomaly prevrie. Varíme krátko, asi minútu. Odstavíme z plameňa, vychladnuté uložíme do chladničky do druhého dňa.  

Potom si upečieme korpus: bielky oddelíme od žĺtkov a vyšľaháme ich na tuhý sneh. Žĺtky s cukrom, studenou vodou a olejom vyšľaháme do peny. V miske rozmiešame múku, prášok do pečiva a kakao. Zmes vmiešame do žĺtkov. Zľahka primiešame sneh z bielkov. Vlejeme do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a upečieme. Či je dopečený aj stred korpusu vyskúšame špajdľou, po vpichnutí do korpusu a vytiahnutí, musí byť čistá. Ešte horúci korpus vyklopíme a necháme vychladnúť. 

Urobíme krém: nad parou ručnou metličkou v miske vyšľaháme vajcia, cukor a kakao na penu a necháme vychladnúť. Do vychladnutej peny šľahačom zašľaháme zmäknuté maslo a vyšľaháme na pevný krém. 

Vychladnutý korpus rozrežeme na 3 asi 2cm vysoké časti, výdatne ich popolievame precedenou kávou, do ktorej sme vliali rum. Z krému si odložíme asi 2 PL lyžice na potretie bokov torty, ostatný krém rozdelíme na dve časti. Jednou natrieme spodnú časť korpusu, prikryjeme strednou časťou, natrieme druhý polovicu krému, položíme vrchnú časť korpusu. 

Odloženým krémo potrieme boky naplneného korpusu. Z papiera opatrne oddelíme čokoládové mačacie jazýčky, ak je potrebné, zarovnáme ich do rovnakej výšky a pritlačíme do krému na bokoch korpusu. Dáme do chladničky stuhnúť. 

Z chladničky vyberieme uvarenú smotanovú zmes na parížsku šľahačku, postupne prilievame 250 ml šľahačkovej smotany a vyšľaháme na pevnú čokoládovú šľahačku. Naplníme ju do vrecúška na zdobenie a navrstvíme na vychladenú naplnenú tortu. 

Hotovú tortu dozdobíme čokoládovými ozdôbkami, poprípade previažeme mašľou podľa vlastného výberu. 

Je to mls. Čím vyšší podiel rumu v káve, tým je torta obľúbenejšia u pánov. :)