samé ruže

Suroviny: 700 g hladkej múky, 250 g masla (alebo oleja), 30 g droždia, asi 0,75 l mlieka, kryštálový cukor, vanilkový cukor, 1 vajce, 1 žĺtok, trošku strúhanej citrónovej kôry, soľ,  na náplň podľa chuti tvaroh, hrozienka, orechy, mak, džem, nutella ... 
Postup: maslo rozpustíme, pripravíme si kvások (droždie a 2KL kryštálového cukru zalejeme teplým mliekom a necháme nakysnúť. Medzitým do misy dáme múku, štipku soli, 1/2 KL citrónovej kôry, 1 vajce, 1 žĺtok, 1 vanilkový cukor, všetky suché suroviny premiešame a nakoniec prilejeme nakysnutý kvások a polovicu rozpusteného masla. Zmiesime a necháme asi hodinu prikryté kysnúť. Zatiaľ si formu na pečenie vymastíme rozpusteným maslom. Vykysnuté cesto vyvaľkáme na hrúbku 1/2 cm, vykrojíme kolieska o priemere 7 - 10 cm , potrieme, alebo naplníme plnkou a zvinieme do malých roliek. Každú rolku prekrojíme na polovicu a prekrojenou časťou nadol ukladáme do formy pričom priliehajúce strany roliek potierame rozpusteným maslom, aby sa nám nezlepili. Naukladané ešte potrieme rozpusteným maslom a upečieme do ružova. 
Najviac sa mi osvedčilo vykrajovať kolieska z cesta 1/2 litrovou šálkou a piecť ružičky v klasickej tortovej forme s odnímateľným lemom. 
Rada: upečené kysnuté múčniky zvláčnime, ak ich hneď po vytiahnutí z rúry potrieme vodou, v ktorej sme rozpustili trošku kryštálového cukru.