trojplnkový koláč kysnutý (podľa našich starých mám)

na reze je trochu taký dodrncaný :), to preto, že som ho musela krájať ešte

za horúca, keď vychladne a stuhne, krája sa pekne a chutí stále lepšie.

Suroviny na cesto na väčší hlbší plech: 700 g hladkej múky, kocka droždia, 1 KL cukru, 400-500 ml mlieka,  150 ml oleja, 1 vajce,  trošku citrónovej kôry, štipka soli,

Suroviny na plnky *(neuvádzam gramáž, pretože každý obľubuje niečo iné a aj tak robím takého koláče "od oka): mletý mak zmiešany s 1 vanilkovým cukrom a práškovým cukrom, asi 1 kg jabĺk olúpaných, zbavených jadra a nakrájaných na plátky, lyžica cukru, 1/2 KL mletej škorice, 1 vanilkový cukor, 3 vaničky á 250 g jemného nehrudkovitého tvarohu, 1 dcl mlieka, 1 kyslá smotana, 2 kopcovité polievkové lyžice práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 2 balíčky vanilkového pudingového prášku, 2 žĺtky

Postup:   zarobíme si kvások kocku droždia v 500 ml šálke zalejeme teplým mliekom, pridáme 1 KL cukru a rozmiešame, kým sa droždie nerozpustí. Do misy, v ktorej nám bude kysnúť cesto nasypeme múku, pridáme soľ, citr. kôru, 1 vajce, zalejeme peniacim kváskom, pridáme olej a dobre vymiesime. Necháme na teplom mieste asi 45 až 60 minút kysnúť. Plech na pečenie s vyšším okrajom vymažeme olejom. Cesto si rozdelíme na dve polovice, jednu vložíme na plech a rukami ju roztlačíme po celom plechu aj kúsok vyhrnieme na okraje. Na takto pripravené cesto navrstvíme makovú plnku - zomletý mak + práškový cukor + 1 vanilkový cukor. Nakrájané jablká posypeme 1 PL kryštálového cukru, škoricou a 1 vanilkový cukrom a rozmiešame, potom jablká navrstvíme na makovú plnku.

V miske rozrobíme 3 vaničky tvarohu, 1 dcl mlieka, 1 kyslú smotanu, 2 kopcovité PL práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 2 balíčky vanilkového pudingu a 2 žĺtky. Touto plnkou zatrieme jablká. 

Na podložke vyvaľkáme druhú polovicu cesta, prenesieme ju na plech a obsah plechu pekne prikryjeme. Pri prenášaní cesta doporučujem vyvaľkané cesto si preložiť na polovicu, tak ho bezpečne preniesť na plech, položiť a na plechu ho rozložiť. 

 

Cesto pred pečením po povrchu popicháme vidličkou a potrieme olejom. V rúre vyhriatej na 200°C pečieme do ružovo hneda. (asi 40 minút)

Po vybratí koláč ešte jemne potrieme olejom (alebo ocukrenou vodou), necháme vychladnúť, posypeme práškovým cukrom a krájame.

Maškrtníkom dobrú chuť! :))