ovocný koláč s posýpkou

Suroviny: 400 g hladkej múky, štipka soli, 3 dcl mlieka, 1/2 kocky droždia, 1 dcl oleja, 1 KL cukru, 1/2 KL strúhanej citrónovej kôry, sezónne ovocie, vanilkový cukor, podľa potreby kryštálový cukor, ak je ovocie kyslejšie, 1/2 KL mletej škorice, 125 g masla, krupica, alebo hrubá múka, 1 PL práškového cukru, 2 hrste mletých orechov

Postup: mlieko zohrejeme, do šálky dáme droždie, 1 KL cukru a zalejeme teplým mliekom, dobre rozmiešame, necháme kvások vykysnúť. Do misy nasypeme hladkú múku, štipku soli a citrónovú kôru. Prilejeme kvások a olej a vymiesime hladké cesto. Necháme asi 45 minút kysnúť. Cesto zdvojnásobí svoj objem. Hlbší plech na pečenie vymastíme olejom. Položíme nať vykysnuté cesto a rukami ho roztlačíme po plechu až k okrajom a kúsok do výšky.

Ovocie podľa sezóny a chuti premiešame s kryštálovým a vanilkovým cukrom, a rozložíme ho na cesto. Ja som použila vykôstkované čerešne. Posypeme škoricou. 

Do misky dáme 125 g masla, 1 PL práškového cukru a toľko krupice alebo hrubej múky, aby nám po spracovaní vznikla sypká zmes na posýpku. Na vylepšenie posýpky môžeme ale nemusíme zapracovať aj dve hrste mletých orechov.

Touto posýpkou koláč posypeme a dáme do vyhriatej rúry piecť doružova,  približne 45 minút na 180 °C.